انواع پیچ و مهره

اعداد حک شده روی سر پیچ و مهره نشان‌دهنده گرید پیچ مورد استفاده در یک کاریرد مشخص با توجه به استحکام پیچ است. پیچ و مهره‌های فولادی استحکام بالا معمولاً دارای یک سر شش‌ضلعی (هگزاگونال) است و گرید پیچ روی سر آن حک می‌شود. عدم وجود این علامت/عدد نشان‌دهنده یک پیچ گرید پایین با استحکام پایین است. گروه‌های خواصی که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد 5.8، 8.8، 10.9 و 12.9 است. عدد قبل از نقطه نشان‌دهنده استحکام کششی نهایی (بر حسب مگاپاسکال تقسیم بر 100 یا 0.01MPa) است. عدد بعد از نقطه نسبت استحکام تسلیم به استحکام کشش نهایی است. برای مثال، پیچی با گروه خواص 5.8 دارای استحکام کشش نهایی(اسمی) 500 MPa و استحکام تسلیم 0.8 استحکام کشش نهایی یا 0.8(500)=400 است.

830 (3)
استحکام کشش نهایی تنشی است که در آن پیچ از کار می‌افتد. استحکام تسلیم تنشی است که در آن پیچ تحت 0.2% کرنش آفست (کرنشی که بعد از برداشتن نیرو بازیابی نمی‌شود) قرار می‌گیرد. وقتی یک سیستم اتصال با پیچ و مهره تحت تنشی کمتر از نقطه تسلیم قرار می‌گیرد، با‌اصطلاح گفته می‌شود که سیستم در ناحیه الاستیک قرار دارد. اعمال کرنش بیشتر از نقطه تسلیم با عث می‌شود سیستم در ناحیه پلاستیک قرار گیرد که در این حالت پیچ و مهره تغییرفرم پلاستیک دائمی می‌دهند.

830 (2)
پیچ‌های فولاد کم کربن گروه خواص 4.6 و پیچ‌های فولادی استحکام بالا گروه خواص 8.9 وبالاتر دارند.
پیچ و مهره‌های مشابه می‌تواند در گریدهای مختلفی ساخته شود. برای کاربردهای بحرانی استحکام-کشش-بالا، پیچ و مهره‌های گرید پایین ممکن است شکسته شود که منجر به خسارت و آسیب‌زدگی می‌شود. روی پیچ‌های استاندارد معمولاً یک الگوی متمایزی مهر می‌شود که اجازه بازرسی و اعتبارسنجی استحکام پیچ را میسر می‌کند. با این وجود، ممکن است پیچ و مهره‌های ارزان قیمت جعلی با استحکام واقعی بسیار کمتر از آنچه روی آن مشخص‌شده است نیز در بازار یافت شود. این پیچ‌های جعلی زمانی که در ساختمان، هواپیما، خودرو، کامیون‌های سنگین، و کاربردهای مهم مشابه استفاده شود خطری مهم برای جان و مال مردم خواهد بود.

در مطلب آتی لیست استانداردای DIN انواع پیچ و مهره ها آورده خواهد شد.

By | 1394/6/14 14:46:12 مرداد 20ام, 1394|مقالات|

یک دیدگاه

  1. محمد مهر 27, 1396 at 7:42 ق.ظ - Reply

    ممنون از راهنمائی خوبتان

دیدگاهی بگذارید